Zimą szukamy w łóżku przede wszystkim przyjemnego ukojenia w cieple i komforcie. Dlatego tak ważny jest wybór prześcieradła na którym śpi się w chłodnej porze roku. Czy jedwab, którzy stwarza wrażenie chłodnego, będzie dobrą opcją, by w zimie szybko ogrzać się po całym dniu spędzonym w pracy czy na zimnym powietrzu?

Dlaczego prześcieradła jedwabne idealnie sprawdzą się w zimne noce?

Jedwab kojarzy się przede wszystkim z luksusem i przepychem. Prezentuje się bogato, stylowo i gustownie w sypialni urządzonej w stylu glamour, retro czy nowoczesnym. Na pewno spełni oczekiwania osób, które lubią mieć pięknie zaaranżowane wnętrze i dbają o każdy detal. Jednakże czy prześcieradła jedwabne jedynie pięknie wyglądają, czy też będą praktycznie w zimie?

Okazuje się, że oprócz swojej miękkości i delikatności, ich główną cechą jest idealna termoregulacja. Kiedy osoba zmarznięta zimą wchodzi do sypialni i kładzie się do łóżka, między innymi od materiału prześcieradła będzie zależało to, jak szybko uzyska ona pożądany komfort termiczny czyli nagrzeje się. Jeżeli materiał prześcieradła nagrzewa się powoli i niezbyt szybko oddaje ciepło, taki komfort będzie trudno uzyskać i dłużej będzie osobie wypoczywającej towarzyszył nieprzyjemny chłód. Zupełnie inaczej jest w przypadku prześcieradeł jedwabnych. Bardzo szybko uzyskują one temperaturę zbliżoną do ciała człowieka czyli około 34 stopni. Nie trzeba więc dodatkowo tracić energii na ogrzanie wyziębionej pościeli. Wspomniana temperatura około 32-34 stopni jest to według szacunków naukowców temperatura najbardziej sprzyjająca zasypianiu. Prześcieradła jedwabne również szybko także oddają swoje ciepło, więc można liczyć na to, że komfort termiczny będzie osobie śpiącej towarzyszył przez całą noc.

Noc zimą w sypialni, kiedy kaloryfery są ustawione ustawione są na maksymalne grzanie może doprowadzić do tego, że osoba śpiąca będzie się intensywnie pocić. Prześcieradła jedwabne mają jeszcze jedną cenną zaletę, pomagającą sobie radzić z tym problemem a chodzi o higroskopijność. Włókna dobrze chłoną wilgoć i praktycznie natychmiast zaczynają schnąć. Także z tego względu nieświeże prześcieradło można rano uprać i już za kilka godzin cieszyć się czystym materiałem, którym z powrotem można zasłać łóżko.

Jak prać i suszyć prześcieradła jedwabne w zimie?

Nie trzeba tego robić bardzo często, ponieważ śliskie i ściśle ułożone włókna jedwabiu sprawiają, że znacznie wolniej niż na innych typach materiałów namnażają się na nim roztocza, pleśń czy grzyby. Dzięki temu prześcieradło z jedwabiu dłużej zachowuje świeżość.

prześcieradło - Prześcieradło jedwabne na zimę- czy to dobry wybór

Jeżeli zajdzie potrzeba uprać prześcieradło, wystarczy chłodna woda i odrobina soku z cytryny lub płatków mydlanych, jeżeli są na nim większe zabrudzenia. Pranie w zimie ma tę zaletę, że prześcieradło można wyłożyć na płasko na zewnątrz na przykład na balkonie lub tarasie. Nie ma wtedy zbyt ostrego słońca, które mogłoby mieć negatywny wypływ na kolory tkaniny. Materiał szybko wyschnie i zostanie odświeżony. W pomieszczeniu także należy go suszyć na płasko po uprzednim lekkim odciśnięciu na przykład w ręcznik. W przypadku jedwabiu nie będzie problemu z wyschnięciem jeszcze tego samego dnia, jak to może się dziać, kiedy suszy się zimą w mieszkaniu pościele czy prześcieradła z bawełny czy flaneli.

Sklep w trakcie budowy. Aktualna oferta Allegro

https://allegro.pl/uzytkownik/silkpl