Poszewki jedwabne obecnie wybierają osoby, którym zależy na zdrowym i wygodnym śnie, idealnym komforcie termicznym oraz dbałości o swoją skórę i włosy. Jak wiadomo, jedwab ze względu na wysokie koszty produkcji, pozyskiwania i przetwarzania cechuje się także dość wysoką ceną. Nic więc dziwnego, że chcemy, by nasze drogocenne i dobroczynnie działające poszewki jedwabne służyły nam w niezmienionym stanie przez wiele lat. W jaki sposób o nie dbać?

Jak często prać poszewki jedwabne?

Co prawda poszewki jedwabne nie stanowią dobrego materiału do rozwoju zarodników pleśni czy grzybów oraz bakterii ze względu na specjalne właściwości włókna, jak również przez to, że szybko schną, jednakże warto je regularnie odświeżać, nie dopuszczając do powstawania trwałych zabrudzeń. By je przed nimi chronić dobrze jest przed pójściem spać dokładnie zmyć makijaż, pamiętając że poszewek jedwabnych nie można prać w wysokich temperaturach i z silnymi detergentami, które poradziłyby sobie z takimi plamami. Pierzemy więc je w razie potrzeby. Jak to robić?

Bezpieczne pranie poszewek jedwabnych

Nie wolno robić tego w pralce. Do uprania poszewek należy przygotować dwie miski z letnią wodą. W jednej z nich rozpuszczamy delikatne płatki mydlane i na chwilę wkładamy poszewki, by je zmoczyć. Nie moczymy materiału długo, ponieważ będzie podatny na odkształcenia. Po chwili zaczynamy pranie właściwe, polegające na powolnym ruszaniu materiału w wodzie, Chodzi o to, by woda z mydlinami dotarła w każdy zakamarek poszewki. Nie wolno bezwzględnie jej trzeć czy w inny sposób traktować niedelikatnie, ponieważ straci swoją formę. Z tego właśnie względu nie poleca się dopuszczać do powstawania na takiej poszewce z jedwabiu jakichkolwiek plam.

Uprane poszewki przekładamy do czystej wody i płuczemy równie delikatnie. Po wyjęciu z wody należy położyć je na płasko na grubym, nasiąkliwym ręczniku. W ten sposób jedwab powinien mieć możliwość wyschnąć. Dzięki temu można mieć pewność, że poszewka nie straci swej formy.

Czy poszewki jedwabne można prasować?

Jeżeli jest taka konieczność, można to zrobić za pomocą jedynie delikatnie ciepłego żelazka. Dobrze jest prasować jeszcze wilgotny materiał, a jeżeli jest już suchy, spryskać go wodą z butelki z atomizerem na przykład takiej po płynie do mycia okien. Generalnie poza względami estetycznymi nie ma wskazań do prasowania poszewek. W gruncie rzeczy, kiedy nawlecze się je na poduszki kiedy są jeszcze odrobinę wilgotne, same ładnie się rozprostują, a my nie ryzykujemy uszkodzenia delikatnego materiału poprzez narażanie go na kontakt z żelazkiem.

Sklep w trakcie budowy. Aktualna oferta Allegro

https://allegro.pl/uzytkownik/silkpl