Title Image

FAQ

Jedwab - jak prać, suszyć, prasować i przechowywać?
Czyszczenie i pranie jedwabiu jest zaskakująco łatwe, jeśli przestrzegane są pewne środki ostrożności.
Ta kategoria obejmuje Poszewki na poduszki, prześcieradła jedwabne, kołdrę.

Pranie ręczne w temperaturze 30 ℃
Używaj letniej wody: 30C / 86F to idealna temperatura do ręcznego prania jedwabiu.
Łagodne środki czyszczące
Użyj specjalnego detergentu do jedwabiu. Polecamy TENESTAR jako markę specjalistycznego środka do czyszczenia jedwabiu dla naszych produktów. Woolite i inne łagodne detergenty mogą być również używane, ale nie zalecane.
Nie używaj wybielaczy
Unikaj detergentów zawierających wybielacze.
Jak wybielić jedwab? 
Aby wybielić pożółkły jedwab, dodaj jedną część wody utlenionej, która słynie z oczyszczających właściwości, do czterech części zwykłej wody i płucz, lekko wygniatając wodę spod tkaniny. Aby zapobiec żółknięciu jedwabiu, zaleca się moczenie ubrań w mleku godzinę przed praniem. Jeśli jedwab jest już silnie pożółkły, możesz spróbować odratować go, piorąc w wodzie z płatkami mydlanymi. Pranie jedwabiu wymaga delikatności. Nie należy tkanin jedwabnych prać w pralce, nawet wybierając delikatny program. Ich delikatna struktura nie trzyma barwnika tak intensywnie. Dodatkowo kolorowe chusty i szale z jedwabiu pierzemy delikatnie, aby nie wyprać z nich kolorów.u.
Nie suszyć w suszarce
Jak suszyć jedwab? Jedwabiu nie wolno suszyć w suszarkach i na intensywnym słońcu. Suszenie jedwabiu odbywa się w pozycji poziomej, nie potrwa długo. Przedtem jednak wyprany jedwab należy odsączyć z nadmiaru wody. W tym celu zawiń jedwabną bluzkę lub sukienkę w roladę z ręcznika i odczekaj chwilę. W ten sposób jedwab się nie rozciągnie przez wyżymanie.
Jak prasować jedwab?
Jedwab prasujemy na drugim stopniu żelazka, najlepiej na lewej stronie jedwabnej bluzki czy sukienki. Prasowanie jedwabiu również wymaga wiedzy, gdyż żelazko może zostawiać błyszczące ślady na tkaninie. Jeśli musimy prasować prawą stronę, użyjmy podkładu, czyli cienkiej tkaniny naturalnej, która zabezpieczy jedwab i równocześnie przepuści ciepło żelazka. Jeśli rozwieszasz jedwabne ubrania, uważaj na to, żeby nie zrobić zagnieceń, gdyż trudno je rozprasować bez mocnego przyciskania żelazka.
pranie jedwabiu - FAQ

pranie pielęgnacja jedwabiu

 
Jaka jest różnica między jedwabiem a satyną

Obie tkaniny są śliskie i miękkie. Te dwa materiały są powszechnie lubiane i stosowane z powody ich gładkości, są bardzo różne pod wieloma względami.

larwy jedwabników - FAQ

Podczas gdy jedwab jest naturalny, satyna jest sztuczna. Jedwab jest włóknem pochodzenia zwierzęcego, uzyskiwanego z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego.

Sztuczna satyna może być wytwarzana z różnego rodzaju materiałów (bawełny, ropy, celulozy). Pod względem wytrzymałości, można zauważyć, że jedwab przewyższa satynę.

Satyna jest bardziej delikatna i wymaga większej uwagi podczas pielęgnacji. Jedwab powstały z naturalnych włókien, ma błyszczącą powierzchnię. Satyna z jednej strony jest błyszcząca, od spodu jest matowa

Nici jedwabiu są trudne do wytworzenia. Jedna nić powstaje z tysięcy kokonów jedwabników. To sprawia, że tkanina ta jest dużo droższa niż satyna. Satyna jest wykonana z włókien syntetycznych, koszt produkcji jest niższy. Satyna po włożeniu do gorącej wody albo się kurczy albo rozciąga. Tkanina jedwabna może wytrzymać w dużym stopniu w gorącej wodzie, a włókna będą nadal mocne. Tkaniny jedwabne można prać ręcznie w chłodnej wodzie ale należy unikać zbytniego wyżymania, satynowe zaś powinny być poddawane praniu na sucho.

Gramatura jedwabiu, co to jest Momme , różnica między 17mm a 25mm.

Mommes (mm), to jednostka używana do pomiaru jakości tkanin jedwabnych. 1 momma = 4,340 gramów na m²;  8 mommes to 35 gramów na m².

Im wyższa waga Momme, tym lepiej?

Większa masa momme, to trwalszy splot, bardziej luksusowy jest materiał, tym bardziej nadaje się do intensywnego użytkowania. Im cięższy jedwab, tym bardziej staje się nieprzezroczysty.

Do produkcji jedwabnych bluzek odzieży stosuje się jedwab o masie 17-19mm

Jaka jest najlepsza waga Momme dla jedwabnej pościeli?

W przypadku pościeli, im większa waga, tym lepsza jest pościel. Arkusze pomiędzy 22-25 mm uważane są za idealne. Jedwab z wagą momme niższą niż 22 nie nadaje się do produkcji  wysokiej jakości pościeli. Uważaj na sprzedawców próbujących nakłonić cię do kupowania jedwabnej pościeli bez deklarowania wagi momme. Zawsze pytaj o ten parametr przed zakupem.

Pościel dla alergika – co wybrać?

Alergia to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, która dotyka co trzecią osobę żyjącą na świecie. Najczęściej objawia się kichaniem, łzawieniem oczu. Może nasilać się w wyniku kontaktu z określonymi materiałami (tzw. alergia kontaktowa), dlatego w przypadku alergików bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego materiału na pościel.

Jedwabna pościel antyalergiczna

Jedwab to włókno naturalne, hipoalergiczne, które dzięki swoim właściwościom antystatycznym nie przyciąga roztoczy. Kołdra jedwabna z pewnością nie wywoła alergii, w dodatku jest lekka, przewiewna, charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną, więc idealnie sprawdzi się w chłodniejsze dni. Aby jednak spanie pod jedwabną pościelą faktycznie było komfortowe, warto wcześniej zweryfikować jakość materiału. Tylko jedwab o gęstym i ciasnym splocie zagwarantuje, że pościel odpowiednio spełni swoją rolę.

Historia Jedwabiu

Jedwab, jedno z najstarszych znanych człowiekowi włókien, powstał w Chinach. Historia jedwabiu jest zarówno czarująca, jak i znamienna. Poniższe sekcje omawiają różne aspekty historii jedwabiu.

historia jedwabiu - FAQ

historia jedwabiu

Legenda

Według chińskiej legendy cesarzowa Hsi Ling Shi, żona cesarza Huang Ti, była pierwszą osobą, która przypadkowo odkryła jedwab jako włókno tkane.
Pewnego dnia, gdy cesarzowa popijała herbatę pod drzewem morwy, kokon wpadł do jej filiżanki. I zaczął się rozpadać. Cesarzowa stała się tak zakochana w połyskujących nitkach, że odkryła ich źródło, jedwabnik Bombyx mori znaleziony w białej morwie. Cesarzowa wkrótce rozwinęła hodowlę jedwabników i wynalazła kołowrotek i krosno. Tak rozpoczęła się historia jedwabiu.
Niezależnie od tego, czy legenda jest dokładna, nie jest to legenda Chin; i że przez prawie 3 tysiąclecia Chińczycy mieli globalny monopol na produkcję jedwabiu.

Jedwabny Szlak

Choć po raz pierwszy zarezerwowano go dla chińskiej rodziny królewskiej, jedwab rozprzestrzeniał się stopniowo przez kulturę chińską zarówno geograficznie, jak i społecznie. Stamtąd jedwabne ubrania zaczęły docierać do regionów w całej Azji. Jedwab szybko stał się popularną tkaniną luksusową w wielu obszarach dostępnych dla chińskich kupców, ze względu na swoją fakturę i połysk.

Zapotrzebowanie na tę egzotyczną tkaninę ostatecznie stworzyło lukratywny szlak handlowy, zwany teraz Jedwabnym Szlakiem, zabierający jedwab na zachód i sprowadzający złoto, srebro i wełnę na Wschód. Nazwano go Jedwabnym Szlakiem po jego najcenniejszym towarze - jedwab uznawano za jeszcze bardziej cenny niż złoto! Jasne jest, że podstawowe zrozumienie historii jedwabiu nie byłoby kompletne bez zrozumienia kluczowej roli Jedwabnego Szlaku w jego globalnym handlu i wprowadzeniu na świat poza Chinami.

Jedwabny Szlak miał długość około 4000 mil i rozciągał się od wschodnich Chin do Morza Śródziemnego. Szlak karawany, Jedwabny Szlak podążał za Wielkim Murem Chin na północny zachód, omijając pustynię Takla Makan, wspinając się na pasmo górskie Pamir, przekraczając współczesny Afganistan i jadąc do Lewantu, z dużym rynkiem handlowym w Damaszku . Stamtąd towar został wysłany przez Morze Śródziemne. Niewielu ludzi podróżowało po całej trasie; towary były obsługiwane głównie przez szereg pośredników.

Dobrze utrzymana tajemnica

Chińczycy zdali sobie sprawę z wartości pięknego materiału, który produkowali, i przez ponad 30 stuleci utrzymywali sekret w tajemnicy przed resztą świata. Podróżnych dokładnie przeszukano na przejściach granicznych, a każdy, kto przyłapał się na przemycaniu jaj, kokonów lub jedwabników z kraju, został natychmiast stracony. Tak więc, pod groźbą śmierci, tajemnica jedwabiu pozostała dobrze utrzymaną tajemnicą przez prawie trzy tysiące lat.

Jedwab rozprzestrzenia się na Azję i Europę

W związku z tym, że ćma morwy pochodzi z Chin, Chińczycy mieli monopol na światową produkcję jedwabiu do roku 200 p.n.e, kiedy Korea zapoczątkowała powstawanie własnego przemysłu jedwabniczego dzięki garstce chińskich imigrantów. W roku  300, jedwab rozprzestrzenił się na Indie, Japonię i Persję, tworząc w ten sposób jedwab jako część historii tych kultur.

tajemnica jedwabiu dotarła do Europy około roku 550, przez Imperium Bizantyjskie. Według legendy mnisi pracujący dla cesarza Justyniana przemycili jaja jedwabników do Konstantynopola w pustych bambusowych laskach do chodzenia.

W siódmym wieku Arabowie podbili Persję, zdobywając w ten sposób ich wspaniałe jedwabie. W ten sposób hodowla i tkactwo jedwabiu rozprzestrzeniły się w Afryce, na Sycylii i w Hiszpanii, gdy Arabowie przetoczyli się przez te ziemie. Andaluzja była głównym centrum produkcji jedwabiu w Europie w X wieku.

Jednak w XIII wieku Włochy zyskały dominację w produkcji jedwabiu. Weneccy kupcy intensywnie handlowali jedwabiem i zachęcali hodowców jedwabiu do osiedlania się we Włoszech. Do XIII wieku włoski jedwab był ważnym źródłem handlu. Nawet teraz jedwab przetworzony (wykończony, farbowany, drukowany) w prowincji Como cieszy się renomą.

W średniowiecznej Europie jedwab był używany tylko przez szlachtę.

Jedwab Dzisiaj

Wiek XIX i uprzemysłowienie spowodowały upadek europejskiego przemysłu jedwabniczego. Tańszy japoński jedwab napędzany otwarciem Kanału Sueskiego, był jednym z wielu czynników napędzających ten trend. Ponadto pojawienie się włókna sztucznego, takiego jak nylon, zaczęło dominować w tradycyjnych produktach jedwabnych, takich jak pończochy i spadochrony. Dwie wojny światowe, które przerwały dostawy surowców z Japonii, również zdusiły europejski przemysł jedwabniczy.

Po drugiej wojnie światowej japońska produkcja jedwabiu została przywrócona, dzięki lepszej produkcji i jakości surowego jedwabiu. Japonia miała pozostać największym światowym producentem surowego jedwabiu i praktycznie jedynym znaczącym eksporterem surowego jedwabiu do lat 70-tych.

Chiny stopniowo odzyskały swoją pozycję największego na świecie producenta i eksportera surowego jedwabiu i przędzy jedwabnej. Obecnie na świecie produkuje się około 125 000 ton metrycznych jedwabiu. Prawie dwie trzecie tej produkcji odbywa się w Chinach.

Pozostali główni producenci to Indie, Japonia, Korea, Tajlandia, Wietnam, Uzbekistan i Brazylia. Stany Zjednoczone są dziś zdecydowanie największym importerem produktów z jedwabiu.

Ciekawostki ze świata jedwabiu

Jedwab jest powszechnie uważany za królową wszystkich tkanin; jednak wiele interesujących faktów dotyczących jedwabiu jest nieobecnych .  Wybraliśmy interesujące fakty dotyczące jedwabiu.

 • Kultura jedwabiu jest praktykowana przez co najmniej 5000 lat w Chinach.
 • Jedwabnik (Bombyx mori, łac. „Jedwabnik z drzewa morwy”)  Jest to gąsienica ćmy z rodziny Bombicidae.
 • Dieta jedwabników składa się wyłącznie z liści morwy.
 • Jedwabnik (Bombyx mori) jest całkowicie zależny od ludzi, nie występuje już na wolności. Pochodzi z północnych Chin. Jego najbliższym dzikim krewnym jest Bombyx mandarina, z którym jest zdolny do hybrydyzacji.
 • Samica jedwabnika składa jednocześnie około 400 jaj, każde o rozmiarze główki szpilki.
 • Samica umiera niemal natychmiast po złożeniu jaj.
 • Po osiągnięciu maksymalnego rozmiaru po około 6 tygodniach larwa jest około 10 000 razy cięższa niż po wykluciu
 • Jeden hektar drzew morwy daje około jedenaście ton liści, produkując około 205 kg kokonów, co daje 40 kg  surowego jedwabiu
 • Kokon składa się z pojedynczej ciągłej nici z surowego jedwabiu o długości około 1 kilometra.
 • Do wyprodukowania 1kg  jedwabiu potrzeba około 2000 do 3000 kokonów. Jeden kg jedwabiu reprezentuje około 1600 km włókna.
 • Do wyprodukowania pojedynczego kimona potrzeba jedwabiu z ponad 2000 kokonów.
 • Błyszczący wygląd, dla którego ceniony jest jedwab, pochodzi z trójkątnej struktury przypominającej pryzmat włókna, która pozwala jedwabnemu materiałowi załamać przychodzące światło pod różnymi kątami
 • Włókna jedwabiu są bardzo cienkie, mają średnicę około 10 nanometrów
 • Silny jak stal w wytrzymałości na rozciąganie, jedwab jest najsilniejszym naturalnym włóknem znanym człowiekowi
 • Jedwab ma znacznie mniejszą gęstość w porównaniu z bawełną, wełną lub nylonem.
 • Niezwykle wszechstronny materiał, jedwab okazuje się idealny w różnych zastosowaniach -  odzieży nocnej, spadochronów po dywany.
 • Produkcja jedwabiu stanowi niewielki procent produkcji włókien tekstylnych - mniej niż 0,2%. Jednak rzeczywista wartość handlowa jedwabiu i produktów z jedwabiu wynosi wiele miliardów dolarów, ponieważ cena jednostkowa surowego jedwabiu jest około dwudziestokrotnie wyższa niż cena surowej bawełny
 • Obecna światowa produkcja jedwabiu szacowana jest na około 125 000 ton. Chiny produkują około 80% światowego jedwabiu, a Indie ponad 10%.
 • Japonia, Korea, Tajlandia, Wietnam i Uzbekistan mają również znaczący udział w produkcji jedwabiu. Brazylia jest jedynym krajem nieazjatyckim, który jest znaczącym producentem surowego jedwabiu.

Sklep w trakcie budowy. Aktualna oferta Allegro

https://allegro.pl/uzytkownik/silkpl