Prześcieradło jedwabne zapewni zdrowy, głęboki sen oraz wpłynie pozytywnie na skórę, a także włosy. Z tych i wielu innych względów warto zainwestować w ten naturalny materiał. O każdej porze roku spanie na prześcieradle wykonanym z prawdziwego jedwabiu jest niezwykle komfortowe, zaś jego dotyk na skórze przypomina muśnięcia skrzydeł motyla. Powszechny mit na temat jedwabiu głosi, że jest to materiał bardzo trudny w pielęgnacji, przez co jego używanie w sypialni jest kłopotliwe. Okazuje się, że wcale nie musi tak być, szczególnie jeżeli znamy podstawowe zasady prania i dbałości o tkaninę wykonaną z kokonów jedwabników. O czym należy więc pamiętać?

jedwabne przescieradlo - Czy prześcieradła jedwabne są faktycznie kłopotliwe w pielęgnacji?

jedwab prześcieradła

Jak wybrać środek do prania i temperaturę wody?

Przede wszystkim trzeba zrezygnować z tradycyjnych proszków i płynów do prania. Mogłyby one zniszczyć wytrzymałą, ale zarazem delikatną strukturę jedwabiu. Prześcieradła jedwabne najlepiej prać w specjalnych preparatach do pielęgnacji jedwabiu lub dodając do wody odrobinę szamponu do włosów czy też soli. Włókna jedwabiu są najmniej narażone na zniszczenie, kiedy są płukane w zimnej lub delikatnie ciepłej wodzie. Gorąca woda zdecydowanie im zaszkodzi. Także namaczanie ma zły wpływ na tkaninę jedwabną. Pranie prześcieradła powinno więc polegać na włożeniu go do miski wypełnionej wodą i kilkakrotnym przepłukaniu. Należy to robić z ostrożnością, nie pocierając materiału o siebie ani nie zgniatając go. Oczywiście prześcieradła jedwabnego nie powinno się także w żadnym wypadku odwirowywać ani wykręcać.

Przywracanie czystej bieli prześcieradłom jedwabnym

Z czasem białe prześcieradła jedwabne mogą żółknąć pod wpływem potu. Najlepszym sposobem na przywrócenie im bieli jest zamoczenie materiału na jakiś czas przed praniem w mleku lub wodzie z dodatkiem wody utlenionej w proporcjach 1:4. Lekko wybielająco działa także pranie w płatkach mydlanych.

Umiejętne suszenie z troską o włókna jedwabiu

Przede wszystkim należy unikać suszenia prześcieradeł jedwabnych na słońcu oraz w pozycji wiszącej jak inne materiały. Trzeba je przed suszeniem zawinąć w innych chłonny materiał i lekko odcisnąć a następnie położyć na płasko. Wbrew pozorom tkanina wyschnie bardzo szybko, ponieważ jest to jedna cennych i praktycznych właściwości jedwabiu.

Nie ma potrzeby prasowania prześcieradeł jedwabnych, ponieważ wszelkie zagniecenia rozprostują się na łóżku pod wpływem ciepła ludzkiego ciała. Żelazko, szczególnie ustawione na zbyt wysoką temperaturę mogłoby uszkodzić tkaninę. Niekiedy prasowanie wydaje się niezbędne, by usunąć roztocza i drobnoustroje z tkanin, jednakże nie jest to konieczne w przypadku jedwabiu, ponieważ jest to materiał hypoalergiczny, którego włókna i ich splot uniemożliwiają roztoczom bytowanie. Podobnie nie trzeba prasować prześcieradeł jedwabnych, by uczynić je miękkimi, ponieważ jedwab jest sam w sobie niezwykle miękki, delikatny i przyjemny w dotyku.

Dzięki zastosowaniu tych kilku prostych zasad dbałości o jedwab, można się będzie cieszyć wysokiej jakości prześcieradłami przez wiele lat bez uszczerbku na ich wyglądzie oraz formie. Jeżeli podczas użytkowania pojawią się jeszcze jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jego pielęgnacji, najlepiej rozwiać je w kontakcie z producentem lub sprzedawcą prześcieradeł jedwabnych.

Sklep w trakcie budowy. Aktualna oferta Allegro

https://allegro.pl/uzytkownik/silkpl